Rakiety śnieżne INOOK AXm - test
- Details
- Created on środa, 18, wrzesień 2013 21:47
Każdy kto choć raz torował podejście pod zaplanowaną drogę wspinaczkową w kopnym śniegu doskonale wie, że nie należy to do zajęć łatwych i przyjemnych. Dla ułatwienia poruszania się w śniegu coraz częściej wspinacze używają od dawna znanych nart biegowych lub skiturowych.
Obydwa rodzaje nart najczęściej wymagają zakładania dedykowanych butów, a ciężar całego zestawu to znaczny przyrost wagi wspinacza.
Narty to nie jedyny znany nam przyrząd ułatwiający poruszanie się w głębokim śniegu. Alternatywą dla nart są oczywiście rakiety śnieżne. Rakiety najprawdopodobniej po raz pierwszy zaczęto używać już 4000-6000 lat temu. Od tego czasu rakiety wraz z postępem technologicznym wyewoluowały na tyle, że zarówno ich waga diametralnie zmalała jak i wygoda użytkowania. W nowoczesnych rakietach śnieżnych poruszająca się osoba może nawet całkiem szybko biegać i dzięki wbudowanym kolca jak w rakach - podchodzić po znacznym nastromieniu terenu.Oczywiście rakiety śnieżne podobnie jak narty skiturowe i biegowe mają zarówno plusy jak i minusy. Przy użyciu rakiet nie można zjeżdżać jak w przypadku nart. Wybór rakiety czy narty, zależy od terenu w jakim będziemy się poruszać, celu podróży i zasobności portfela. Komplet używanych nart biegowych z butami i kijkami można zakupić już za 500 zł. Koszt zakupu narty skiturowych (narty, foki, buty, kijki) to wydatek co najmniej 1500 zł. Rakiety śnieżne można kupić już za 300zł i co najważniejsze w przeciwieństwie do obu dwu rodzajów nart do poruszania się w nich nie potrzeba żadnych umiejętności.
Obecnie na rynku działają 3-4 firmy produkujące rakiety śnieżne. Dziś zaprezentujemy nieco niższą półkę cenową - jakością dorównującą topowym modelom wiodących marek.Firmę Inook założył w 1996 roku Jean-Claude Bibollet, który testował w latach osiemdziesiątych produkty dostępne w Kanadzie. Do dziś przez przeszło 20 lat udoskonala swoje produkty. Firma Inook specjalizuje się tylko i wyłącznie w produkcji rakiet śnieżnych dzięki czemu mamy pewność, że ich całe zaangażowanie poświęcone jest w udoskonalanie tylko jednego rodzaju produktu.
Inook w swej ofercie ma 5 głównych modeli. Dziś prezentujemy jeden z najtańszych modeli - INOOK AXm, który mimo wszystko dorównuje jakością modelom z conajmniej średniej półki cenowej innych firm na rynku.
AXm to klasyczny model, z szeroką płozą Wing Concept zapewniającą doskonałą stabilność. Rakiety wyposażono w automatyczną blokadę pięty AGS, która posiada 3 tryby:
- neutralny (listwa odblokowana)
- zablokowany (listwa zablokowana)
- do podchodzenia (podniesiona i odblokowana listwa na wsporniku).
Blokadę łatwo używać nawet po zamarznięciu. Specjalne wyżłobienia w blokadzie ułatwiają zmianę ustawień poprzez nacisk np. kijkiem trekingowym.
W celu ułatwienia podchodzenia spód rakiety wyposażono w 6 stalowych kolców oraz ruchomy przedni ząb atakujący.
Rakiety Inook AXm wyposażono w wygodną regulację wiązania (w przypadku tańszego modelu VXm zastosowano zamiast klamer rzepy - tzw. taśmę velcro).
Parametry:
Ciężar: 1040 g (1 rakieta)
Kolory: atramentowy
Waga użytkownika: 50-110 kg
Rozmiary butów: 35-47
Pokrowiec: tak
Zalety:
- cena
- automatyczna blokada pięty
- podwyższenie pięty
- niska waga
- możliwość założenia nawet ciężkich butów typu skorupy po uwczesnym przestawieniu rozstawu wiązań
- obsługa blokady przy użyciu kijka trekingowego
Wady:
- po odblokowaniu piety mała stabilność na boki
- do zmiany rozstawu butów innego niż standardowe wymagane użycie dwóch kluczy
- niezbyt duża powierzchnia kontaktu z podłożem
Więcej zdjęć testowanych rakiet śnieżnych także w terenie zamieszczamy poniżej:
http://www.lodospady.pl/index.php/teksty/sprzet/319-rakiety-sniezne-inook-axm#sigFreeId764a8b8d55


Komentarze
Kanał RSS z komentarzami do tego postu.