Dolina Białej Wody
Dolina Białej Wody (Bielovodská dolina) to prawe odgałęzienie Doliny Białki. Położona jest na terytorium Słowacji, po północnej stronie Tatr Wysokich.
Jest to największa ze słowackich dolin tatrzańskich po tej stronie Tatr (jej długość wynosi ponad 10 km). Jej stoki są zalesione i tylko górna część doliny jest skalista. Jej dnem płynie Biała Woda (Biela voda), która po połączeniu się z Rybim Potokiem tworzy rzeczkę Białkę. Posiada klasyczny kształt żłobu lodowcowego i w górnej części kilka typowych dla lodowcowej rzeźby dolin wiszących z kotłami lodowcowymi. Do Doliny Białej Wody dolinki te opadają wysokimi ścianami stawiarskimi z wodospadami.
Dolinę otaczają granie, wśród których wznoszą się szczyty: Młynarz (Mlynár), Rysy, Wysoka (Vysoká), Ganek, Rumanowy Szczyt (Rumanov štít), Żłobisty Szczyt (Zlobivá), Zmarzły Szczyt (Popradský Ľadový štít), Batyżowiecki Szczyt (Batizovský štít), Zadni Gerlach (Zadný Gerlach), Mała Wysoka (Východná Vysoká), Świstowy Szczyt (Svišťový štít), Mały Jaworowy Szczyt (Malý Javorový štít), Szeroka Jaworzyńska (Široká). Na odcinku od Rysów do Małego Jaworowego Szczytu ograniczona jest od południa granią główną Tatr.
Dolina Białej Wody dzięki olbrzymim szczytom, wysoko zawieszonym bocznym dolinkom, stawom, spływającym ze ścian stawiarskich wodospadom oraz bogactwu świata roślinnego i zwierzęcego jest atrakcyjna dla turystów. Znajduje się na obszarze TANAP-u. Poprowadzono przez nią znakowany szlak turystyczny wzdłuż potoku i przez próg Doliny Kaczej i Dolinę Litworową. Przy Zmarzłym Stawie (Zamrznuté pleso) szlak rozdwaja się i prowadzi przez przełęcz Rohatka (Prielom) do Doliny Staroleśnej (Veľká Studená dolina) albo przez Polski Grzebień (Poľský hrebeň) do Doliny Wielickiej (Velická dolina). Na Polanie pod Wysoką, pod potężnymi ścianami Młynarza znajduje się jedyne w całych słowackich Tatrach Wysokich obozowisko namiotowe dla taterników.
Dojazd
Od Krakowa najłatwiej dojechać Zakopianką i skręcić w Poroninie w kierunku przejścia granicznego w Łysej Polanie. Samochód można zostawić na płatnym parkingu (5 Euro) tuż za dawnym przejściem granicznym w Łysej Polanie lub po polskiej stronie na płatnym parkingu (ok 10zł) pod dawnym budynkiem straży granicznej jadąc w kierunku Parkingu w dolinie Białki.
Lodospady
Pierwsze lodospady w Dolinie Białej Wody zobaczymy już po 10 minutach wędrówki. Najbardziej popularne - Mrozekow, Adin Usmev czy Kaskady przy dobrych warunkach są oblegane zwłaszcza w weekendy przez dziesiątki zespołów. W sezonie w dobrych warunkach warto pojawić się przed upatrzonym lodospadem względnie wcześnie (5-6 rano).
Do wspinania wystarczy zwykle komplet śrub lodowych i ekspresów oraz podwójna lina od dł conajmniej 50 metrów. Większość lodospadów wyposażona jest w stanowiska z haków, spitów lub pętli na kosówkach. Lodospady nie nadają się do wspinania na wędkę dla początkujących - chyba, że ktoś mocniejszy wcześniej by ją założył.
w Dolinie jest około 20 lodospadów z czego tylko 5 znajduje się u wylotu doliny. W zasadzie tylko te nadają się na jednodniową wspinaczkę. Pozostałe znajdują się dość daleko i warto rozważyć rozbicie namiotu na taborze na Polanie pod Wysoką lub wynajęcie chatki. Oczywiście trzeba to uzgodnić z Martinem - leśnikiem "opiekującym się" Doliną.
W Tatrach Słowackich obowiązuje zakaz poruszania się w zimie powyżej schronisk. Wspinaczkę mogą uprawiać wyłącznie członkowie klubów wysokogórskich dlatego należy mieć ze sobą ważną legitymacji KW. Brak legitymacji może skutkować mandatem.
Poniżej zamieszczamy TOPO Lodospadów w Dolinie Białej Wody w Tatrach Słowackich.