Powietrzny lód + Triatlon (Vzdušný ľad + Triatlon) - M7+ II
- Details
- Created on niedziela, 09, styczeń 2011 21:31
Lodospad znajduje się w dolinie Białej Wody w Cisówkach za lodospadem Mrozekov, w wyraźnym szerokim źlebie pod Skrajną Cisówką. Dojście doń nie powinno nastręczać żadnych trudności.
Jest to sopel lodowy zwisający z okapu, ktory jeszcze nigdy nie dotknął ziemi. Dojście do niego jest drytoolowe. Na prawo prowadzi mikstowa droga (osadzone spity). Pierwszego przejścia "Powietrznego Lodu" dokonali I. Štefanský oraz D. Kopold w dniach 19.01.2002 - 22.01.2002 i wycenili go na M7+.
DOLINA: Dolina Białej Wody (Bielovodská dolina)
LOKALIZACJA: Za lodospadem Mrozekov
WYCENA: M7+ / II
DŁUGOŚĆ DROGI: 60 metrów
ILOŚĆ WYCIĄGÓW: 1-2
NACHYLENIE: 90 st.
CZAS PODEJŚCIA: 20 min
CZAS ZEJŚCIA: 15 min
CZAS WSPINACZKI: 1,5 h
WYSTAWA: Zachód
ZAGROŻENIA: brak
PIERWSZE PRZEJŚCIE:
INFORMACJE DODATKOWE: brak
- Droga Słowaków "Útoku na špicu hitparády". Droga mikstowa (osadzone spity). Pierwszego przejścia "Powietrznego Lodu" tą drogą dokonali I.Štefanský oraz D.Kopold 19.01.2002 - 22.01.2002 i wycenili go na M7+.
- Historia drogi: Jest to zwisająca z przewieszki lodowa kurtyna lub sopel, w zależności od uformowania się lodu. Przejście kilkudziesięciometrowej drogi skalnej, w tym najtrudniejszego odcinka w stropie nyży i wejście na lodową kurtynę, wymaga dobrego opanowania techniki drytoolowej. Do problemu tego przymierzyli się przed czterema laty Słowacy - Jozef Kopold i Ivan Štefanský, którzy w ciągu kilku dni, wspinając się od dołu, ubezpieczyli drogę 9 nitami, po czym dokonali jej pierwszego przejścia. Trudności wycenili na M7+. Lodospad miał wówczas charakter dość szerokiej kurtyny lodowej. W lutym ubiegłego roku problem ten doczekał się pierwszego powtórzenia, a zarazem pierwszego polskiego przejścia. Dokonali go Michał Król z Nowego Targu, którego wspinaczkę lodową wspierają firmy Vasque i Hurtownia „Fatra”, oraz Marek Żołądek z Poręby Wielkiej. Utok to wymagająca droga - zarówno psychicznie, jak i fizycznie. Pierwszy wyciąg w zależności od warunków to mikst z psychicznym miejscem przy drzewku. Kolejny odcinek drogi biegnie przez duże przewieszenie o trudnościach M7+, a następnie wchodzi na wiszącą kurtynę lodową - tak Michał charakteryzuję tę krótką, ale bardzo trudną drogę. Drugiego polskiego powtórzenia dokonali 15 stycznia, w świetnych warunkach pogodowych i lodowych, Przemek Wójcik z KW Zakopane i Przemek Cholewa z KW Bielsko-Biała. Zajęło im to zaledwie 1,5 godziny. Po zakończonej wspinaczce zjechali z górnego stanowiska 60-metrowym zjazdem do podstawy ściany. Wójcik znał drogę z wcześniejszych prób, jednak dopiero w tym roku jej przejście zakończyło się sukcesem. Zimą 2006 roku, lodu było znacznie mniej niż w poprzednich latach. Z krawędzi przewieszki opadał tylko duży sopel. Dwa dni później, kiedy Marcin Szczotka (KW Bielsko-Biała) i Paweł Zioło (TriPoint) dokonywali kolejnego powtórzenia drogi, doszło do poważnego wypadku. Na podstawie posiadanych wiadomości, w tym również od Michał Króla, wyglądało to tak: kiedy pierwszy ze wspinaczy po przejściu kluczowych trudności wszedł na sopel lodowy, ten runął. Podczas długiego lotu wspinacz znalazł się poniżej asekurującego go partnera i wahadłem uderzył o ścianę, tracąc przytomność. Kiedy ją odzyskał, partner opuścił go do podstawy ściany, a następnie pobiegł po samochód, by jak najszybciej przetransportować kolegę do szpitala. Na szczęście w czasie lotu wypadły z sopla śruby lodowe i nie zerwała się lina, wytrzymały też nity, a partner utrzymał spadającego. Warunki w czasie wspinaczki były dobre, temperatura minusowa i zmrożony lód.
- Polska droga "Triatlon" została wytyczona przez zespół w składzie Darek 'Melon' Melaniuk, Łukasz Pietrzykowski i Marcin 'Flower' Poznański. Droga składa się z trzech krótkich wyciągów, w tym dwa zostały wyposażone w stałe przeloty. Pierwszy wyciąg to drytoolingowe wspinanie o trudnościach M7+ (może okazać się trudniejsze ze względu na skomplikowany patent). Skała na ostatnich metrach jest krucha. Drugi wyciąg, pomimo kruchego startu, jest jedną z ładniejszych wspinaczek mikstowo-sportowych w Tatrach. Górna część wyciągu wprowadzającego na lód to kilka atletycznych ruchów o trudnościach około M7 (na tym wyciągu trudności są uzależnione od ilości lodu). Trzeci wyciąg to wspinanie o niewygórowanych trudnościach WI3, kończących sie na stanowisku z Utoku na hit spic Paradu. Na zdjęciu z drugiego wyciągu jest widoczny dach, gdzie znajduje się projekt, nad którym autorzy Triatlonu pracują. W związku z tym proszą o nie wspinanie się tą linią. Autorzy drogi zamontowli na niej dodatkowo kilka przelotów, dokładnie na pierwszym wyciągu, co ułatwia dostanie sie pod okap.
Źródła: Wspinanie.pl, tatry.nfo.sk, Tygodnik Podchalański
fot: www.wspinanie.pl / Droga Triatlon M7+
fot: www.wspinanie.pl / Droga Triatlon M7+
fot: www.tatry.nfo.sk / Vzdušný ľad
fot: www.tatry.nfo.sk / Droga "Útoku na špicu hitparády"
Fot: Wojciech Tonder (02.01.2011)
Fot: Wojciech Tonder (02.01.2011)
Autor: Wojciech Tonder (18.02.2011)
Autor: Wojciech Tonder (18.02.2011)
Autor: Wojciech Tonder (18.02.2011)
http://www.lodospady.pl/index.php/topo-lodospadow/tatry-slowackie/dolina-bialej-wody/56-vzdusny-lad-triatlon#sigFreeIde0c6d3392f




Komentarze
Kanał RSS z komentarzami do tego postu.